“Dəyişən İqlimdə Davamlı Qida Təhlükəsizliyi” Mövzusunda konfrans və sərgi baş tutdu.
Azərbaycan Taxıl İstehsalçıları və Emalçıları Assosiasiyasının koordinasiyası və ev sahibliyi, Agro Dairy-nin qızıl sponsorluğu ilə 24-25 ​​sentyabr tarixlərində Bakı şəhərində “IAOM EURASIA” Konfransı və Sərgisi baş tutdu.
Bakı şəhərində ilk dəfə, ümumilikdə isə 3-cü dəfə keçirilən Beynəlxalq Əməliyyatçı Dəyirmançılar Assosiasiyası (IAOM) Konfransının açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Türkiyənin kənd təsərrüfatı və meşə naziri İbrahim Yumaklı ilə yanaşı, Azərbaycan Dövlət Ehtiyatları Agentliyinin sədri Səbuhi Sadıqov, Azərbaycan Taxıl İstehsalçıları və Emalçıları Assosiasiyasının sədri, Agro Dairy-nin baş icraçı direktoru Niyazi Əmirbəyov, IAOM Amerika Birləşmiş Ştatları prezidenti Fran Çörçil və IAOM Avrasiya direktoru Eren Günhan Ulusoy nitq söylədilər.
Regionun 32 ölkəsindən buğda və un sənayesinin lider və peşəkarlarını bir araya gətirən təşkilatın növbəti konfransında “Avrasiya regionunda taxıl bazarlarının makroiqtisadi təsiri”, “Qafqaz regionunda taxıl və un bazarının dinamikası”, “İnnovasiyanın və rəqəmsal transformasiyanın irəli aparılması”, “Dəyirmançıların dayanıqlıq perspektivi” mövzularında sahə üzrə lider və peşəkarların iştirakı ilə panel müzakirələr aparıldı.
250 şirkət və 500 nəfər nümayəndənin iştirakı ilə baş tutan tədbirin sərgi hissəsində taxıl istehsalçıları, un emalçıları və ticarət nümayəndələri bir araya gələrək əməkdaşlıq münasibəti qurma şansı əldə etdilər.
Ölkəmizdə keçirilməsi böyük önəm kəsb edən IAOM Eurasia Konfrans və Sərgisi dənli bitkilərin emalı və müvafiq avadanlıqların istehsalı sənayeləri üzrə maraqlı tərəfləri bir araya gətirərək, müasir bazar trendlərinin müzakirə edilməsi, qarşılıqlı fikir mübadiləsinin aparılması, yeni əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulması və razılaşmaların əldə edilməsi üçün imkanlar təşkil etdi.
Qeyd edək ki, bu il ölkəmizdə baş tutacaq BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29 tədbiri ilə əlaqədar olaraq, “IAOM EURASIA” Konfransı və Sərgisinin əsas mövzusu “Dəyişən İqlimdə Davamlı Ərzaq Təhlükəsizliyi” olmuşdur.

The conference and exhibition on “Sustainable Food Security in a Changing Climate” successfully took place.
Coordinated and hosted by the Azerbaijan Grain Producers and Processors Association, and with Agro Dairy as the Gold Sponsor, the “IAOM EURASIA” Conference and Exhibition took place on September 24–25 in Baku.
For the first time in Baku — and the third time overall — the International Association of Operative Millers (IAOM) Eurasia Conference brought together leaders and experts of the wheat and flour industry from 32 countries across the region. The opening ceremony featured keynote remarks by Azerbaijan’s Minister of Agriculture Majnun Mammadov, Türkiye’s Minister of Agriculture and Forestry Ibrahim Yumaklı, Chairman of the State Reserves Agency of Azerbaijan Sabuhi Sadigov, Chairman of the Azerbaijan Grain Producers and Processors Association and CEO of Agro Dairy Niyazi Amirbayov, IAOM US President Fran Churchill, and IAOM Eurasia Director Eren Günhan Ulusoy.
The conference hosted panel discussions on topics such as “Macroeconomic Impact on Grain Markets in Eurasia,” “Dynamics of the Grain and Flour Market in the Caucasus,” “Advancing Innovation and Digital Transformation,” and “Sustainability Outlook for Millers,” with participation from industry leaders and professionals.
With more than 500 delegates and 250 companies in attendance, the exhibition segment provided a platform for grain producers, flour processors, and trade representatives to connect, exchange ideas, and explore new partnerships.
The IAOM Eurasia Conference and Exhibition, of particular importance for Azerbaijan, served as a hub for stakeholders in grain processing and milling equipment industries to discuss market trends, share expertise, and establish new collaborations.
In line with the upcoming COP29 UN Climate Change Conference to be hosted in Azerbaijan later this year, the central theme of this year’s IAOM Eurasia event was “Sustainable Food Security in a Changing Climate.”