"Agro Dairy" ANAMA-ya iki ədəd Azərbaycan istehsalı olan minatəmizləmə maşını ianə edib
“Improtex Industry” Şirkətlər Qrupunun “Made in Azerbaijan” brendi altında istehsal olunan daha 2 ədəd mexaniki minatəmizləmə maşını işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi tərəfindən icra edilən humanitar minatəmizləmə əməliyyatlarına cəlb olunacaq.
Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən 5-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX 2024” sərgisində mexaniki minatəmizləmə maşınlarının Agentliyə təqdim edilməsinə həsr olunan mərasim keçirilib.
“Revival P” və “Revival T” - piyada və tank əleyhinə mexaniki minatəmizləmə maşınları Azərbaycanın aparıcı kənd təsərrüfatı şirkətlərindən biri olan “Agro Dairy” tərəfindən Agentliyə ianə edilib.
Təqdimat mərasimində Agentliyin İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Bəhruz Məmmədov, “Agro Dairy” şirkətinin baş icraçı direktoru Niyazi Əmirbəyov, “Improtex Industry” şirkətlər qrupunun baş direktoru Fərid Abdullayev, eləcə də bir sıra şirkətlərin rəsmiləri iştirak edib.
Təqdimat mərasimi çərçivəsində nümayəndə heyəti Agentliyin ADEX 2024 sərgisində təmsil olunduğu stendi ziyarət edərək, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə icra edilən fəaliyyət, interaktiv xəritə üzərindən minatəmizləmə göstəriciləri, əməliyyatlar zamanı istifadə olunan alət və avadanlıqlar, azad edilmiş ərazilərdə əməliyyatlar zamanı aşkar olunan partlayıcı sursat nümunələri, eləcə də minatəmizləmə fəaliyyətini əyani şəkildə əks etdirən imitasiya sahəsi ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, beynəlxalq minatəmizləmə standartlarına əsasən mexaniki minatəmizləmə maşınları piyada və tank əleyhinə mina xətlərinin aşkar edilməsi, ərazilərin təmizlənməsi üçün sahələrin hazırlanması, minaaxtaran itlərin dəstəyi ilə şübhəli-təhlükəli ərazilərin qısaldılması məqsədilə istifadə edilir.
Təqdimat mərasiminin sonunda mexaniki minatəmizləmə maşınlarının sertifikatı Agentliyə təqdim edilib.

Two new mechanical demining machines produced under the “Made in Azerbaijan” brand by Improtex Industry Group of Companies have been donated to the Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA) to strengthen humanitarian demining efforts in the liberated territories.
The official handover ceremony took place at the 5th Anniversary Azerbaijan International Defense Exhibition — ADEX 2024, held at the Baku Expo Center. The machines — “Revival P” (anti-personnel) and “Revival T” (anti-tank) — were donated by Agro Dairy, one of the country’s leading agricultural companies.
The event was attended by Bahruz Mammadov, First Deputy Chairman of ANAMA’s Board of Directors; Niyazi Amirbayov, CEO of Agro Dairy; Farid Abdullayev, CEO of Improtex Industry; alongside representatives of partner organizations.
During the ceremony, the delegation visited ANAMA’s stand at ADEX 2024, which showcased demining operations in the liberated territories, an interactive clearance map, tools and equipment, explosive ordnance samples, as well as a live simulation area.
In line with international standards, mechanical demining machines are used for detecting anti-personnel and anti-tank minefields, preparing areas for clearance, and supporting operations with mine detection dogs to reduce risks. At the conclusion of the ceremony, official certificates for the new machines were presented to ANAMA.