Niyazi Əmirbəyov ali təhsilini Bakı Dövlət Universitetində "Biologiya Elmləri" ixtisası üzrə bakalavr və magistr dərəcələri ilə başa vurmuşdur. Daha sonra Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasında "Offshore Dəniz Təsisləri Mühəndisliyi" ixtisasını bitirmiş və təhsilini Duke Universitetində davam etdirmişdir.
Karyerasının böyük bir hissəsini — təxminən 20 ilini — "British Petroleum" (BP) Azərbaycan şirkətində müxtəlif rəhbər vəzifələrdə çalışaraq keçirmişdir. Bu müddət ərzində o, idarəetmə, əməliyyatların təşkili və beynəlxalq tərəfdaşlıq sahələrində zəngin təcrübə toplamışdır. Həmçinin, ABŞ-ın nüfuzlu şirkətlərindən biri olan GLG-də məsləhətçi kimi fəaliyyət göstərmişdir.
Hazırda Niyazi Əmirbəyov Agro Dairy Qrupunun Baş İcraçı Direktoru vəzifəsində çalışır. O, şirkətin strateji inkişafı, əməliyyatların idarə olunması və innovativ təşəbbüslərin həyata keçirilməsinə rəhbərlik edir.